CEMA-U 2024. najmanje registrovanih traktora u Evropi u poslednjih 10 godina
Širom Evrope u 2024. registrovano je 204.500 vozila koji su zavedeni kao traktori pokazuju brojevi zvaničnih institucija država. CEMA,-Asocijacija koja okuplja evropske proizvođače poljoprivrednih mašina smatra da je od ovog broja zapravo 144.400 poljoprivrednih traktora s obzirom na to da se u istoj grupi registruju i kvadovi, telehendleri i drugi tipovi opreme. Od 144,400 ragistrovanih traktora, 26.500 odnosno 18% su traktori snage 37 kW (50 KS) i manje, a 117.900 traktora (82%) je snage 38 kW i veće.
Broj registrovanih poljoprivrednih traktora je bio manji za 8,1% u odnosu na 2023. I to je najniži nivo broja registracija od 2014. Broj registrovanih traktora u Evropi je dostigao svoj pik tokom 2021. od kada se beleži pad tri godine za redom, a pad je u tom periodu iznosio 20%.
Poremećaji u globalnim lancima snabdevanja koji su nastali kao posledica Covid-19, imali su veliki uticaj na evropsko tržište traktora 2021. i 2022. godine, što nije bio slučaj u 2024. Zatvaranje Sueckog kanala za komercijalni transport je donelo je neke nove izazove, ali je to, kako navodi CEMA imalo ograničen uticaj na proizvođače traktora. Stoga, manje registracija u 2024. su refleksija smanjenog nivoa zahteva evropskih poljoprivrednika za traktore. Postoji niz faktora koji su doveli do ovog trenda: smanjena profitabilnost poljoprivrednika u nekim od ključnih poljoprivrednih sektora, manja dostupnost podrški vlada za investicije u mašine i nepovoljne vremenske prilike u mnogim delovima Evrope.

Cene poljoprivrednih proizvoda su pale, dok su troškovi inputa i dalje visoki što utiče na prihode poljoprivrednika
Kao i uvek, zahtevi za traktorima i drugim tipovima poljoprivrednih mašina su tesno povezani sa prihodima poljoprivrednika. Cene najvećeg broja poljoprivrednih proizvoda su pale od 2022. nakon početka rata u Ukrajni. Iako su se svetska tržišta stabilizovala od sredine 2023. godine, a neka čak i blago oporavila, nivo cena je malo povećan u odnosu na period 2021. kada je počeo rast. Ako se u obzir uzme inflacija, cene mnogih poljoprivrednih proizvoda su sada niže nego što su bile pre četiri godine kada je reč o većini ratarskih useva. Istovremeno, mnogi inputi za poljoprivrednu proizvodnju su skuplji nego pre četiri godine. Realno, ako se u obzir uzme i inflacija, energija i gorivo su bile 23% skuplje, a cene đubriva su povećane za četvrtinu. Uzimajući u obzir sve poljoprivredne inpute, kako navodi CEMA, povećenje je bilo 7% u tom periodu. Kao rezultat ovakvih uslova, prihod poljoprivrednih imanja u Evorpskoj Uniji je smanjen za 10% u 2023. godini, a za 2024. očekuje se da će izveštaji pokazati još veći pad.
Delom, to se desilo znog smanjenih cena, ali takođe i loših vremenskih prilika u mnogim delovima Evrope koje su imale uticaj na letnju žetvu. Veći deo Severne i Zapadne Evrope iskusio je periode obilnih i neprekidnih kiša tokom prošle godine, što je uticalo na izvođenje operacija u poljima i pogodilo kako rast useva tako i prinose. S druge strane, na jugu i istoku Evrope topli i suvi uslovi tokom godine imali su slične negativne uticaje na useve. S obzirom na ovakve proizvodne uslove očekuje se i smanjenje prihoda što se negativno odražava na spremnost poljoprivrednika da investiraju u traktore i druge poljoprivredne mašine.
U segmentu traktora velike snage zabeležen rast
Godišnji pad u broju registracija poljoprivrednih traktora očigledan je u većini kategorija snaga, s izuzetkom na one snage 22 kW i manje gde je zabeležen blagi rast, i traktora iznad 185 kW (250 KS) gde je registrovano za 20% više traktora u 2024. u odnosu na godinu ranije. Ipak treba napomenuti da su s ovim rastom “velike mašine” imale oko 9% ukupnog udela u Evropi, ali u CEMA to ocenjuju kao značajno više u odnosu na udeo od 7% koliki je bio u 2023.
