Voćarska samohodna paltforma na električni pogon - LNS J1000

Marija Antanasković
Savremene tehnologije i inovacije
11/5/2025

Voćarske platforme imaju različite namene. Mogu se koristiti za oistavljanje zaštitnih mreža, orezivanje, mehaničko proređivanje plodova ili pak branje. Po izvedbi su jednostavnije ili pak složenije što i definiše njihove funkcije. Platforme koje se koriste u voćanjacima u našoj zemlji, posebno one za postavljenje zaštitnih mreža su vučene mašine koje iziskuju agregatiranje s trakotrom, a ovakva primena uvek iziskuje radnik više, što je na mnogim imanjima česti problem. Potencijalno rešenje za prevazilaženje ovog problema je korišćenje samohodnih platformi koje se nesmetano, sopstvenom pogonskom jedinicom kreću između redova zasada, pri čemu rukovalac na samoj platformi ima komandu tablu, a može upravljati platformom i preko daljinskog bežičnog upravljača.

Nedavno je, u voćnjaku u Čelarevu predstavljena jedna takva platforma. Reč je o samohodnoj električnoj platformi proizvođača LNS iz Koreje. Delta Agrar Mehanizacija je postala zvanični zastupnik brenda LNS na domaćem tržištu, ali i korisnik platforme čija je prezentacija održana krajem aprila. Do saradnje sa kompanijom LNS i Delta Agrara došlo je zahvaljujući saradnji sa Korejskom agencijom za promociju trgovine i investicija – KOTRA. Novi proizvod, koji je od nedavno u prodajnom asortimanu Delta Agrar Mehanizacije predstavili su partneri iz Koreje, a ova platforma će široj javnosti biti predstavljena na predstojećem 92. poljoprivednom sajmu u Novom Sadu koji će se održati od 17. do 22. maja.

 LNS-J1000 je samohodna voćarska platforma koju pogoni motor jendosmerne struje DC 24V 1,500 W x 2A, uz pomoć baterije 330 Ah. Kapacitet baterije je, kako su naveli predstavnici LNS kompanije, dovoljan za celodnevni rad platfromne, u dve smene s obzirom na to da se platforma podigne, krene, pa bude u određenom položaju, odnosno nije stalno potrebna energija. Vreme sporog punjnja je 8 sati. Ova platfomra kao hodni sistem koristi gusenice, kako bi prinjanje sa podlogom bilo veće, a smanjuje se i proklizavanje u odnosu na točkove. Dimenzije gusenice su 180x60Px55, a po narudžbi se mogu ugraditi i gusenice drugih dimenzija. Minimalna širina platforme je 121 cm, a izvlačenjem bočnih horizontalnih stranica postolja može se proširiti na 213 cm. Maksimalna radna visina platforme je oko 2 m, a nosivost 200 kg. Ova platfoma se može koristiti i na nagnutim terenima s obzirom na to da ima automatsku nivelaciju u odnosu na podlogu, i to do 35° na obe strane.  

Kontrolna tabla sa upravljačkom jedinicom postavljena je na platformi, a korisniku obezebđuje funkcije upravljanja, kretanja levo-desno kao i blokade, zatim autonivelaciju ali i manuelnu nivelaciju. Maksimlana brzina kretanja platforme je 2,3 km/h kako pri kretanju unapred tako i unazad.

O kompaniji LNS

Kompanija LNS osnovana je 2005. godine i vremenom je prerasla u proizvođača električnih mobilnih platformi. Srž LNS kompanije je elektirčni pogonski sistem koji u radu ne proizvodi izduvne gasove i zahteva malo održavanje. Nulta emisija izduvnih gasova je odgovor na zahteve onih proizvodnja koji su se odlučili na organsku proizvodnju.  Početak razvoja ovih vozila vezuje se za proizvodnju onih koji su se koristili u solanama, ali vremenom se proširila paleta proizvoda. Tako su danas korisnicima na raspolaganju  platforme koje se koriste u različitim industrijama, poljoprivredi kao i građevinarstvu, a njihov kvalitet je postao prepoznatljiv širom sveta.

Podeli ovaj članak

Autonomno vozilo VTSe

Grimme Rexor 6300 kombajn za šećernu repu

Prvi patent kompanije Claas bio je petljač za vezivanje slame

Mašine
30/9/2024

Sitnilica biljnih ostataka Gladiator

Laboratorija u kombajnima Jonh Deere - HARVESTLAB™ 3000

AGCO raskida ugovor o licenci i distribuciji MF sa kompanijom TAFE iz Indije

Raspisan Javni poziv za nabavku mašina i opreme za primarnu stočarsku proizvodnju

Sajam poljoprivredne mehanizacije EIMA 2024 od 6. do 10. novembra u Bolonji

Dieselroos F18

Case IH Vestrum i sa ActivDrive 8 Power Shift transmisijom

Autonomno vozilo VTSe

Grimme Rexor 6300 kombajn za šećernu repu

Prvi patent kompanije Claas bio je petljač za vezivanje slame