Održavanje i servis XAG dronova: Iskustva i preporuke

Marija Antanasković
Savremene tehnologije i inovacije
30/6/2025

Za one koji se bave  poljoprivedom, odnosno za svoj rad primenjuju različita tehnološko-tehnička rešenja, a odlučili su se za korišćenje dronova u svrhu zaštite bilja ili pak za aplikaciju mineralnih ili tečnih đubriva, održavanje bespilotnih letilica ne bi trebalo da predstavlja problem iako je reč o relativno novoj tehnologiji koja se koristi. Ipak i kod iskusnih, na terenu se oseća izvesna "stegnutost" prema dronovima za koju se pretpostavlja da dolazi s obzirom na to da se radi o letilici. To izaziva određeni strah jer sve što leti mora i da padne. Srećom to ne mora da bude tako. Korisnici se mogu uzdati u svoje letelice, posebno ako ih pravilno održavaju i redovno servisiraju u skladu s preporukama proizvođača.

Adekvatno održavanje preduslov dugog radnog veka

Održavanje dronova kao i svakih drugih mašina je vrlo značajno. Oni koji rade s mašinama znaju da održavanje ima vrlo važnu funkciju s obzirom na to da se pravilnim održavanjem produžuje radni efekat s jedne strane, a s druge, obezbeđuje pouzdani rad mašine, navodi dipl. Inž. Miroslav Horg, direktor servisa i održavanja u preduzeću Livona u Beogradu, preduzeću koje je na tržištu Srbije ekskluzivni zastupnik XAG dronova koje je domaćoj javnosti prvi put predstavila na konferenciju "Livona AG" u decembru 2022. godine.

dipl. inž Miroslav Horg

Masa samog drona je 30 kg, a nose još dodatnih 50 kg radne supstance. To znali da imaju prilično velika naprezanja, odnosno radni delovi se habaju i izloženi su vibriranju  u toku rada što može prouzrokovati određene probleme kroz vreme eksploatacije. Dronovi imaju zadatak da apliciraju određeno sredstvo. Tako se koriste za aplikaciju sredstava za zaštitu bilja, đubriva ili pak boja kada se koriste na primer za zasenu staklenika, a sve ove tečnosti imaju određenu agresivnost i mogu da prouzrokuju koroziju i dalja oštećenja.

Ključni aspekti održavanja drona

Horg ističe da su ključni aspekti održavanja drona redovni pregledi. Ovi pregledi se svode na preglede pre letenja. To ne znači da je pregled potreban pre svakog leta, nego pre svakog dana leta da bi bili sigurni da je letelica spremna da uradi ono što se od nje očekuje. Osim ovih postoje i periodični pregledi koje preporučuje proizvođač i oni su detaljniji od pregleda koji se obavljaju uoči dana letenja.Oni se obavljaju nakon određenog broja sati u eksploataciji, a pregledi mogu biti manje ili više složeni. Ključna stvar kod dronova, jeste njihovo čišćenje posle svake upotrebe s obzirom na to da u radu koriste agresivne i korozivne hemikalije koje su lepljive.  Kada je reč o održavanju dronova aspekat koji treba takođe uzeti u obzir jeste skladište, s obzirom na to da ih karakteriše periodični rad tokom godine.

Pregled drona uoči dana leta

Pregled uoči dana leta podrazumeva proveru novih evenutalnih oštećenja koju korinsik nije ranije primetio i to na  propelerima, rukama drona, kontorlerima, okviru nosača letelice. Takođe, kako napominje Horg potrebno je pregledati da li ima stranih tela, odnosno da nije nešto ostalo na dronu. Pregled podrazumeva i proveru da li nešto škripi, da li se čuju neki nekarakterisitčni zvukovi, da li nešto zapinje, zatim da li se rotacioni diskovi slobodno okreću. Takođe, treba pregledati antene da li su labave, da li gube kontakt, kao i same filtere. Neizostavan je i pregled senzora na dronu, odnosno da li su čisti kao i kamere, da li je radar dobro fiksiran.

-Vrlo je bitno da korisnici očiste konektore baterija, jer se tu skuplja prašina, a   eventualno i vlaga. Pre dana leta, proveriti i da li se baterije uredno pune, kao i to da li se baterija kada se postavi na dron dobro zabravljuje da ne bi slučajno u toku leta otpala, jer ako dron ostane bez napanja i on će pasti, objašnjava Horg i napominje da ovi pregledi iziskuju 5 do 10 minuta pažnje korisnika, a da mogu da ukažu na nešto značajno pre let. 

Fizičko oštećenje ruke i propelera

Obavezno čišćenje drona nakon svake upotrebe

Čišćenje se deli na dve faze, unutrašnje i spoljno. Unutrašnje čišćenje podrazumeva čišćenje samog rezervaoara, bilo da se koristi za tečnost  ili za granule. Ako se koriste tečnosti, što je najčešće, postoji pravilo ispiranja tri puta.

- Prvi put se napuni rezervoar komplet vodom sa deterdžentom. Pri tome je najbolje koristiti deterdžente za sudove, jer  nisu agresivni, a imaju dobru moć odmašćivanja. Zatim pustite kroz  sistem da izađe tečnost, a potom isprati čistom vodom. Za spoljno čišćenje se koriste četka, sapun i voda, i tu ne treba štedeti jer je potrebno sve dobro skinuti. Veoma je bitno da se spoljno čišćenje uradi odmah posle tretman, kad se steknu ulsovi za to, a svakako čišćenje ne treba odlagati za treći, peti,  desti dan nakon korišćenja kad se spoljne naslage skore jer ih je onda mnogo teže skinuti, objašnjava Miroslav Horg.

Kada se uradi spoljno čišćenje, dron treba ostaviti da se ocedi i osuši od vode, a zatim uraditi testiranje kako bi se stekla sigurnost da voda nije prouzrokovala neka oštećenja na primer na kontaktima. Kako navodi Miroslav Horg, u okviru softvera postoje i testovi motora. Da bi se uradilo testiranje potrebno je dron aktivirati, podići ga na visinu 3 m i proveriti da li sve radi ispravno. U  speciifčnim slučajevima kada se radi sa na primer sa farbama koje se ne mogu ukloniti sa drona vodom, koriste se razređivači i namenska sredstva za njihovo skidanje.

Periodični pregled XAG drona nakon 10 sati leta

Svaki put kada dron leti registruje sate letenja koji se sabiraju i korisnik na aplikaciji može videti broj operativnih sati. Nakon, oko 10 operativnih sati leta, preporučuje se detaljniji pregled letelice. Ovaj pregled obuhvata pregled delova kao što je to slučaj pri pregledu uoči dana leta ali detaljnije, a treba proveriti i zategnutost svih vijaka.

-Tokom leta dolazi do vobracija, a usled višesatnih vibracija može doći do popuštanja određenih šrafova. Tako treba proveriti zategnutost svih vijaka na nosaču motora kao i motoru i ako su popustili potrebno je dotegnuti ih. Proveriti i kablove motora na kojima se zna nakupiti prašina, a videti i da li eventualno počinje korozija na kontaktima usled  uticaja agresivnih hemikalija jer u tom slučaju dolazi do povišene temperature koja može dovesti do topljenja plastičnih delova i zatopljavanja kontakta. To važi i za kontakte na baterijama i zato kontakte treba  često proveravati i čistiti. Ako se primeti  korozija na kontaktima, oni se odšrafe naprskaju i očiste, kaže Horg i dodaje da su kontakti deo radnog sistema za prskanje, i da je nakon 10 sati leta potrebno skinuti poklopac iznad kontrolora leta gde se nalazi grupa kablova na kojima je potrebno uraditi proveru konektora, odnosno da li se neki otpustio usled vibracija i eventualno proveriti da li ima nekih nečistoća koje se zatim izduvaji i vrati se poklopac.

Kada je reč o agregatima za proizvodnju električne enrgije s obzirom na to da se radi o motorima s unutrašnjim sagorevanje kod njih je ključna zamena ulja. Prva  zamena ulja je na 20 sati, a svaka sledeća na 50 sati. Takođe, na svakih 50 sati treba zameniti vazdušne filetere, a potrebno je proveriti i svećice.

Pregled u ovlašćenom servisu

Proizvođač preporučuje da se nakon 100 sati leta, prktično jednom godišnje, uradi pregled u ovlašćenom servisu. Ovaj pregled podrazumeva niz radnji, odnosno detaljnije otvaranje svih sklopova,  skidanje propelera, podmazivanje vođica, zatezanje ruku drona,  skidanje i čišćenje svih konektora bez obzira da li su prljavi ili nisu. Zatim izduvavanje kompresorom data konektora, sklapanje vakuum pumpi, pregled svih creva i testiranje ćelija baterije, a radi se i ažuriranje parametra svih komponenti sistema.

-Na tom pregledu ćemo ustanoviti da li je neku od komponenti potrebno zameniti i ako jeste preporučiti njihovu zamenu. Ako korisnik da saglasnost  zamenićemo komponente i uraditi testiranje. Ovaj pregled je  najjbolje uraditi u zimskom periodu, pre sezone, jer nakon toga korisnik zna da ima  spremnu letelicu za sledeću sezonu.

Skladištnje drona

Dron preko zime ostaviti na suvom mestu na kom temperatura ne bude niža od 10° C. Temperatura u prostoru skladištenja treba da bude koliko je moguće stabilna, ujednačenaj jer usled velikih temperaturnih promena dolazi do kondenzacije. Mesto skladištenja obavezno treba obezbediti od glodara koji mogu da naprave veoma ozbiljna oštećenja posebno na kablovima. 

Skladištenje baterija

Kako naglašava Horg, kada se skladište batrije treba da budu napunjene 60 posto i dodaje da neće biti problem ni ako su više napunjene, do 100 posto, ali ih svakako ne treba ostavljati praze. Ako se ne koriste duže vreme treba ih dopuniti na svaka tri meseca. Skladištenje baterija se ne preporučuje na temperaturama ispod 15°C s obzirom na to da će niske temperature prouzrokovati brzo pražnjenje i degradaciju. 

Nakon određenog broja radnih sati preporuka prooizvođača jeste da se uradi zamena nekih delova. Tako je preporuka da se nakon 250 sati leta što je otprilike dve godine eksploatacije da se promene kompleti propelera i elektronski kontroleri. Nakon 500 sati leta, što  je 4 godine eksploatacije, potrebno je promeniti motore i nosače motora.

Kako navodi Horg u toku sve godine eksloatacije, korisnici usled adekvatne primene i održavanja ne bi trebalo da imaju dodatne troškove u primeni drona. Ipak, u slučaju da se desi nešto nepredviđeno kao i kada je reč o redovnom servisiranju, tim Livone je uvek na raspolaganju korisnicima, a dobro je znati da je servis dobro snabdeven rezervnim delovima. U slučaju je potrebno da dron ostane u servisu koji dan, a to se na primer desi u jeku sezone Livona i uslsužno prskanje kako proizvodni proces ne bi trpeo. 

Podeli ovaj članak

Autonomno vozilo VTSe

Grimme Rexor 6300 kombajn za šećernu repu

Prvi patent kompanije Claas bio je petljač za vezivanje slame

Mašine
30/9/2024

Sitnilica biljnih ostataka Gladiator

Laboratorija u kombajnima Jonh Deere - HARVESTLAB™ 3000

AGCO raskida ugovor o licenci i distribuciji MF sa kompanijom TAFE iz Indije

Raspisan Javni poziv za nabavku mašina i opreme za primarnu stočarsku proizvodnju

Sajam poljoprivredne mehanizacije EIMA 2024 od 6. do 10. novembra u Bolonji

Dieselroos F18

Case IH Vestrum i sa ActivDrive 8 Power Shift transmisijom

Autonomno vozilo VTSe

Grimme Rexor 6300 kombajn za šećernu repu

Prvi patent kompanije Claas bio je petljač za vezivanje slame