Mehanizacija nosilac Poljoprivrednog sajma u Novom Sadu

Subotu za nama je obeležio prvi dan 92. međunarodnog poljoprivrednog sajma čije kapije će biti otvorene za posetioce do 22. maja. Sajam je otvorio ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Dragan Glamočić istakavši tom prilikom da je ova manifestacija već devet decenija mesto susreta tradicije i inovacija, kao i države i poljoprivrede, ali da poljoprivreda više nije samo pitanje tradicije, već odgovor na budućnost. Kako je rekao ministar Glamočić Srbija je u prošloj godini ostvarila izvoz agrarnih proizvoda u vrednosti 5,14 milijardi evra što je rast skoro od 10 odsto u odnosu na godinu ranije. Suficit u trgovini hranom iznosio je 1,2 milijarde evra, a pozitivan trend nastavljen je i u prvom kvartalu 2025. godine. Ministar je najavio više novina i novih javnih poziva.
-Digitalizacija, modernizacija proizvodnje, podrška mladima i ženama, očuvanje resursa, organska proizvodnja, to nisu samo planovi to su smernice koje sprovodimo, naglasio je ministar Glamočić.
Italija je ovogodišnji strateški partner najzačajnije sajamske manifestacije posveće agraru u Srbiji. Prisustvo Italije na Poljoprivrednom sajmu je već tradicija, a kako je rekao Ambasador Italije u Srbiji Luka Gori, zemlja iz koje dolazi je istorijski prisutna na Sajmu, podsetviši i da je 2023 Italja bila Zemlja partner, a lane prijateljska zemlja.
-Poljoprivreda je jako važna tema u bilateralnim odnosima Italije i Srbije, što potvrđuju i tri biznis foruma organizovana u pretekle dve i po godine i Srbija je jedina zemlja u kojoj smo ovako često organizovali biznis forume na kojima je poljopriveda bila najznačajnija tema. Poljoprivreda je ključni sektoru u Italiji, ali i u Srbiji, to nam je zajedničko i Italija izvozi poljoprivredne proizvode u vrednosti 70 milijardi evra godišnje. Važan sektor je sektor poljoprivredne mehanizacije. Italija ima naprednu tehnologiju i u ovom sektoru imamo obrt u vrednosti 4,5 milijardi evra, rekao je Luka Gori dodavši da je kolektivna izložba italijnskih proizvođača koja se održava u Hali 1 Novosadskog sajma predstavlje „vetrinu“ poljoprivredne mehanizacije.
Mehanizacija, mehanizacija i mehanizacija
Poljoprivredna mehanizacija zauzima najveći deo izložbenog prostora na 92. poljopirvrednom sajmu. Izložba je više nego bogata i potvrda je raznovrsne ponude na domaćem tržištu. Ukratko, može se reći da je sajam ogledalo proizvođača iz celog sveta s obzirom na to da je pristuna mehanizacija kompanija iz zemalja Evropske Unije, Turske, ali i Kine i Koreje, kao i Amerike.
Takođe je evidentno da su se izlagači potrudili, obezbedivši izložbu u kojoj su zastupljne mašine namenje za različite sektore poljoprivedne proizvode, kako po nameni tako i veličini kao i tehnološkoj opremljenosti. Vrlo je uočljivo da je povećano prisustvo, pre svega brendova traktora koji se proizvode u Kini, a prvi dan sajma je predstavljen i novi brend traktora koji TYM, traktora koji se proizvode u Koreji. Značajni deo izložbe zauzimaju i traktori koji se proizvode u Indiji, a nešto je manje prisustvo u odnosu na ranije godine, traktora iz Turske. Ako se pak, na trenutak osvrnemo na ponudu traktora iz Kine, mora se istaći da ima više modela sa snagom iznad 150 KS što mora se priznati, ranije nije bilo slučaj.

Svakako i ove godine značajno mesto zauzimaju traktori koji se proizvode u Evropi, a koji su na tehnološki visokom nivou. Izlgači su se potrudili da obezbede traktore i poljoprivredne mašine koji zadovoljavaju najrazličitije potrebe korisnika. Tako su u ponudi tehnološki jednostavnija rešenja traktora, kao što su oni sa mehaničkim menjačem, motorima nižeg standarda emisije izduvnih gasova, mehaničkim upravljanjem, ali u odnosu na ranije modele s komfornijom kabinom i neretko novom linijom dizajna. S druge strane, nisu izostali ni oni traktori sa najsavremenijom bestepenom-kontinualno varijabilnom transmisijom, motorima standarda emisije izduvnih gasova Stage V, koji imaju ISOBUS koji obezbeđuje komunikaciju između traktora i mašine.

Kada je reč o žitnim kombajnima, koji su takođe deo izložbe na Sajmu, razlika između modela brendova proizvođača, kada se govori o ponudi tehnologija je manje primetna, ali ono što važi za taktore zasigurno se može reći i za priključnu mehanizaciju. Pa su tako u ponudi mašine, od onih jednostavnih kao što su linijski plugovi, do složenih gde radom mašine upravljaju kompjuterske jedinice. Svakako izloženi su najrazličitiji tipovi mašina, od onih namenjenih obradi zemljišta, nezi useva i setvi, do samohodnih specijalizovanih kombajna.

Sajam ove godine ima i više izlagača koji se bave prodajom dronova koji se koriste u zaštiti bilja, ali i za setvu pokrovnih matrijala ili pak aplikaciju mineralnih đubriva. Dronovi su sve prisutniji i može se reći da šira ponuda ovih mašina podseća na svojevremenu ekspanziju poljopirvednih navigacija, a kasnije i autopilota.

I kako rekoše zvaničnici na otvaranju, Poljoprivredni sajam je slika domaće poljoprivrede. A ovogodišnja ponuda izlagača ukazuje na najrazličitije potrebe poljoprivrednika, od onih koji su u mogućnosti da priušte mehanizaciju koja je predstaviljala trendove tehnoloških inovacija pre više decenije, do onih koji na svojim imanjima koriste visokoproduktivne, efikasne i mašine na visokomo tehnološkom nivou.
Prvi dan Poljoprivrednog sajma je završen, a narednih dana na TraktorPlusM slede priče o novim modelima...
