Agritechnica 2025 - Alternativni pogonski sistemi za poljoprivredne mašine
Koji će alternativni pogoni i goriva pokretati traktore i druge poljoprivredne mašine u budućnosti? Da li je kraj fosilnog dizela blizu jedno je od ključnih pitanja koje trenutno oblikuju poljoprivredni sektor. Od sajma Agritechnica 2025, koji će se održati od 9. do 15. novembra u Hanoveru se očekuje da će dati odgovor na ovo pitanje kroz izložbu na kojoj će proizvođači predstaviti najnovija dostignuća kroz proizvode spremen za serijsku proizvodnju kao i one koji se još testiraju i razvijaju. Na sajmu Agritechnica 2025, posetioci će se susresti sa širokim spektrom rešenja, od motora pogonjenih ekološki prihvatljivim tečnim gorivima do sistema na gas i pogona na baterije i električnu energiju. Ove tehnologije se ne razlikuju samo po izvoru energije, već zahtevaju i preispitivanje arhitekture mašina, infrastrukture i energetske logistike na farmama.
Istraživanje celog spektra alternativa
Jedna od tema o kojoj se raspravlja kada je reč o alternativnim pogonskim sistemima jeste kontinuirana upotreba dizel motora, poboljšanih hibridizacijom ili elektrifikacijom. Iako ovo može poboljšati efikasnost, i dalje se oslanja na fosilna goriva i nudi ograničene uštede CO2. Klimatski prihvatljivija opcija, kako navodi DLG – Nemačko društvo za poljopirvedu, je rad dizel motora sa alternativnim tečnim gorivima kao što su biljno ulje (P100), biodizel, hidrogenizovano biljno ulje (HVO) i sintetička goriva. Među njima, HVO se ističe kao gorivo koje se može koristiti kao rezervna goriva kompatibilno sa postojećim motorima, iako je njegova dostupnost trenutno ograničena velikom potražnjom u drugim sektorima. Gledajući dalje u budućnost, sintetička goriva - proizvedena od vode i CO₂ korišćenjem obnovljive električne energije - nude CO₂ neutralan rad, ali ostaju energetski intenzivna i skupa za proizvodnju.
Gasni i električni pogonski sistemi
Motori sa unutrašnjim sagorevanjem koji se pokreću gasom kao što su metan i vodonika takođe privlače pažnju. Međutim, njihova niža gustina energije i složeni zahtevi za skladištenje predstavljaju izazove za praktičnu upotrebu u poljoprivredi. Vozila na električnu energiju (BEV) su sve više primenljiva za mašine do 130 KS, kao što su kompaktni traktori i utovarivači. Ona se mogu puniti tokom zastoja, što ih čini pogodnim za određene primene. Međutim, za mašine veće snage, energetske potrebe i masa baterije su ograničavajući faktori. Vozila na električnu energiju sa gorivnim ćelijama (FCEV), koja proizvode električnu energiju iz vodonika u vozilu, nude još jednu električnu alternativu. Ipak, njihova složenost, troškovi i infrastrukturne potrebe trenutno ograničavaju široko rasprostranjeno usvajanje.
Tehnički program Agritechnica obuhvata alternativne pogonske sisteme
Na Agritehnici 2025, alternativni pogoni i goriva biće ključni fokus. Ove godine u Hanoveru biće izloženo znatno više mašina spremnih za proizvodnju ili skoro serijsku proizvodnju u poređenju sa prethodnim sajamskim izložbama. DLG Spotlight „Drive Experience“ nudi posetiocima početnu orijentaciju. Ovde zainteresovani poljoprivrednici mogu uživo iskusiti tehnologije alternativnih pogona i, uz prethodni zakazivanje, čak i sami da ih testiraju. U okviru Drive Experience-a, vodeći svetski sajam će predstaviti inovativne mašine pokretane električnim, vodoničnim i hibridnim pogonima. Posetioci će saznati kako ovi održivi pogonski sistemi nude potencijal efikasnosti i značajno smanjuju emisiju CO2. Tako će se svakodnevno održavati test vožnje će od 9:30 do 17:00 časova na otvorenom prostoru pored hale 26. Registracija za test vožnje je dostupna na štandovima izlagača učesnika. Više informacija o Drive Experience biće dostupno na sajmu.