Monosem ValoTerra Multislide - Sejalica na prvi pogled
Od prvog pojavljivanja, sejalica ValoTerra je izazvala pažnju poljoprivednika i stručne javnosti. Tada je predstavljena s električnim pogonom setvenih jedinica čime je proizvođač Monosem potvrdio svoju posvećenost u razvoju preciznih sejalica. Od premijernog prikazivanja pa do danas, Monosem koji je deo grupacije John Deere, je iz godine unapređivao sejalicu ValoTerra, a poslednja inovacija predstavljena u Srbiji jeste Multislide ram. Šta omogućava ovaj ram i kako utiče na dodatno povećanje preciznosti u radu sejalice imali smo priliku nedavno da se uverimo u setvi kukuruza na parceli Arpada Martona poljoprivrednika iz Kelebije.
Multislide jeste ram koji omogućava horizontalno pomeranje setvenih jedinica po gredi, hidraulično, na komandu rukovaoca iz kabine traktora. Ono što je jako bitno kod ove sejalice, kako je objasnio Nikola Veinović produkt menadžer kompanije Kite d.o.o. jeste da kada se sklope sve baterije staju u 3 m. Za prelaz setvenih jedinica sejalice iz transportnog položaja kada su setvene jedinice skupljene, u radni, na međuredno rastojanje od 70 cm, uz rasklapanje krila potrebno je svega 30 sekundi.
Sa leve i desne strane sejalice postoje dodatna dva krila koja se hidraulično rasklope za 90° i predstavljaju prodežetak rama po kojima krajnje setvene jedinice klize kako bi došle u radni položaj, odnosno obezbeđuju prostor za postizanje željenog međurednog rastojanja. U transportnom položaju krila su podignuta, a sve baterije skupljene na širinu od 3 m što obezbeđuje nesmetano učešće u saobraćaju ove osmoredne mašine.
-Nov tip rama je doneo i novu geometriju sejalice, a samim tim je pomereno i težište te se sejalica može agregatirati traktorom srednje snage. Tako, vidimo da je osmoredna sejalica agregatirana s četvorocilindričnim traktorom John Deere 6125M. To ujedno znači, da sa ovakvim traktorom, koji ima manje sabijanje zemljišta u odnosu na one snažnije, može da se radi i direktna setva, kaže Nikola Veinović.
Kako je Vejinović objasnio Multislide omogućava da se menja međuredni razmak između setvenih jedinica u rasponu od 45 do 80 cm. Međuredni razmak se može podešavati u koracima od po 2,5 cm. Na svakoj setvenoj jedinici montiran je rezervoar za seme zapremine 70 l, kao i "mali" rezervoar MicroSmart, zapremine 20 l koji se može koristiti za insekticid ili pak startno đubrivo. Karakteristični su i kopirni točkovi koji su, kako navode iz Kite d.o.o. najvećeg prečnika na tržištu, 450 mm, a iste veličine su i diskovi otvarači setvenih brazdi. Veći kopirni točkovi omogućavaju veću stabilnost setvene jedinice u radu kao i veće radne brzine, između 12 i 14 km/h. Monosem ValoTerra je pneumatska sejalica koja u radu koristi podpritisak odnosno vakuum koji drži seme na setvenoj ploči.

-Na ovoj sejalici je primenjena obrnuta logika same setvene jedinice. To znači, da prvo imamo mešač koji se nalazi na kućištu, na koji se postavlja disk i fiksira. Kućište je zatvoreno poklopcem, a između se nalazi prsten koji obezbeđuje dihtovanje. Kućište je dizajnirano tako da u radu ne dolazo do trenja između same plastike i diska pa nema ni oštećenja. To znači da se hipotetički može raditi i do 20 km/h i neće doći do trenja, vakuum će uvek biti isti, objašnjava Veinović.

Deo setvene baterije su i sklanjači biljnih ostataka, zvezde, što omogućava nesmetanju setvu na parcelama sa žetvenim ostacima. Iza otvarača brazde s ulagačem, montiran je ProWheel točak prečnika 270 mm koji ima zadatak da obezbedi dodatni pritisak na položeno seme radi stvaranja boljeg kontakta sa zemljištem. U zavisnosti od uslova zemljišta, vlažnosti, ovaj točak se može, korišćenjem ručice, podizati kako bi se smanjio pritisak, ili pak potpuno izdići kada je za zatvaranje brazde i ostvarivanje kontakta sa zemljištem zadužen par nagaznih točkova čiji ugao je podesiv.
Na prezentaciji u Kelebiji je posebno istaknuto jednostavno podešavanje, odnosno preglednost podešenosti sejalice zahvaljujući jasnim numeracijama. Dovoljno je jednom proći pored sejalice i pregledati da li je svaka setvena baterija isto podešena.
-Kada je reč o kalibraciji sejalice, Monosem omogućava da se napravi test na jednoj bateriji. U tom sličaju podignemo sejalicu i radimo test za brzinu 11, 12 ili 13 km/h. Na osnovu ovoga uočavamo da li ima duplih semena ili pak izostavljenih mesta u setvi i podešavamo skidač viška semena. Kada postignemo željeno, na isti način podešavamo i ostale setvene jedinice, kaže Veinović.
Mogućnost direktne setve potkrepljena je i činjenicom da je maksimalni pristisak po setvenoj bateriji 325 kg. Pritisak po bateriji se podešava u koracima od po 30 kg po podeocima. Maksimalni pritisak se koristi u direktnoj setvi, a na dobro pripremljenim zemljištima kao i na zemljištu na kom je rađena setva u Kelebiji dovoljan je i pritisak 220 kg, odnosno u radu se može odabrati prvi podeok.
Pogon diskova, odnosno setvene jedinice je električni. Energija se dobija od alternatora koji proizvodi struju 56 V što je dovoljno za sve potrošače na sejalici, odnosno elektromotore. Na osmorednoj sejalici predstavljenoj u Kelebiji, alternator snabdeva ukupno 16 elektromotora, od kojih osam pogone setvene jedinice, a osam su zaduženi za distribuciju materijala iz MicroSmart. Elektropogon na sejalici kao i činjenica da se radi o ISOBUS mašini omogućava varijabilnu setvu uz varijabilnu pripremu startnog đubriva kao i sekcijsku kontrolu.
Za pogon ventilatora, u kompaniji Kite d.o.o. su se u izboru sejalice Monosem ValoTerra za domaće tržište, odlučili za mehanički pogon preko kardanskog vratila koje radi na 540 o/min, a u opciji je i hidraulični pogon ventilatora. Za izbor pogona preko kardanskog vratila, kako je objasnio Nikola Veinović, je odlučeno da bi što više korisnika moglo da radi s ovom sejalicom. Naime, kako je pogon ventilatora mehanički, manje su potrebe po pitanju kapaciteta hidraulike traktora. Kada kupac zna, da na primer ima hidrauličnu pumpu protoka 155 l/min on može bez problema da izabere hidraulični pogon, a ovako može da radi i sa traktorom koji ima pumpu protoka 114 l/min.

Kontrola rada sejalice je obezbeđena preko Monosem ISOBUS terminala, a može se koristiti i terminal trakotra. S obzirom na to da je proizvođač Monosem deo John Deere grupe u ponudi su i terminali najnovije pete generacije monitora. Na monitoru je obezbeđen uvid u rad svake jedinice sejalice i kao i MicroSmart-a. Za podešavanje razmaka u radu je korišćena posebna Monosem kontrolna jedinica postavljena u kabini traktora.
U duhu razvoja prethodnih godina i za sledeću su najavljene inovacije koje će se naći na Monosem ValoTerra sejalicama. Kako najavljuju iz kompanije Kite d.o.o već sledeće sezone korisnicima u Srbiji će na raspolaganju biti sejalice sa trakom koje na sebi imaju četke koje nose seme do ulagača. Ovo rešenje će obezbediti, kako najavljuje proizvođač preciznu setvu, pri radnim brzinama od 18 km/h.
Arpad se kako kaže, na prvi pogled odlučio za kupovinu osmorede širokoredne sejalice Monosem ValoTerra iako je prilikom posete preduzeću Kite d.o.o. došao sa drugom zamisli, ali kada je video sejalicu sa Multislide ramom, odnosno ono što ovaj ram omogućava, u momentu je promenuo odluku. Arpad Marton je sa novom Monosem ValoTerra sejalicom ovog proleća posejao kukuruz na 140 jutara. Na prezentaciji sejalice u Kelebiji, norma setve je bila 56.000 biljaka po hektaru. Kako kaže, on je vrlo zadovoljan sa sejalicom, a posebno sa njenom preciznošću koja je na nekim delovima dostizala i 100 posto.
