Dron koji se razlikuje od drugih – EAVision J100

Marija Antanasković
Savremene tehnologije i inovacije
26/6/2025

Bespilotne letelice-dronovi namenjeni zaštiti bilja, sve više nalaze primenu na poljoprivrednim površinama u Srbiji. Zahvaljujući rezultatima koje ostvaruju u praksi i potražnja za ovim mašinama raste, a samim tim i ponuda. Od ove godine u Agromarket Machinery u Novom Sadu, kao generalnom zastupniku na domaćem tržištu, deo redovne ponude jeste i dron EAVision.  Na ovaj način Aromarket Machinery upotpunio prodajni asortima, mašina i opreme koji se koriste u poljoprivrednoj proizvodnji. Reč je o dronu EAVision J100, čijem puštanje u rad smo bili u prilici nedavno da prisustvujemo na imanju zadruge AgroTeam u Žablju, čiji je direktor Milan Šerkov koji se i odlučio za nabavku ove mašine.  

Razlike koje stvaraju razlučitost  

Dron J100 poseduje sistem senzora LiDAR za praćenje terena što je drugačije u odnosu na druge dronove koji uobičajeno koriste radarski sistem. EAVision J100 zapravo ima  jedini na tržištu laserski sistem praćenja koji se sastoji od dva  lasera. Jedan laser je postavljen u donjem delu mašine i zadužen  je da obezbedi kontinuirano praćanje terena, rekao je prezentujući dron EAVision J100 Boris Savović, direktor preduzeća DronSpray partnera Agromarket Machinery.  

- U svetu dronova, ako nemamo dobro praćenje terena, ako varira visina variraće i radni zahvat.  S obzirom na to da EAVision J100 koristi za praćenje laser čiji se odziv meri u milisekundama, imamo kontinuirano praćenje terena i možemo da budemo sigurni da će zadati radni zahvat uz poštovanje radnih parametara biti ispunjen.  Prednji laserski sistem je zadužen da prati celokupno  stanje oko njega. To znači da ako postoji bilo kakva  prepreka koja se nađe  pored njega,  laser će je  detektovati kako u dnevnim tako i u noćnim uslovima, kaže Savović i ističe da se prednost ovog sistema posebno uočava na parcelama gde ima neočekivanih ili očekivanih prepreka koje nisu iz nekog razloga obeležene unapred na mapi rada. To znači da će dron zahvaljujući laserskom sistemu  detektovati prepreku i u zavisnosti od njene veličine reagovati. Tako, ako je prepreka niska, a široka da se ne bi gubilo na operativnoj brzini dron će je preskočiti. Ako je pak uska i visoka dron će je samo zaobići bez uticaja na radne parametre.

Učinak i do 22 ha na sat

Kada se radi u radnim uslovima do 25° C, radni učinak po satu je od 18 do 22 ha u zavisnosti od vremenskih prilika, na prvom mestu vetra. Tako da ako je vetar jači, potrebno je usporiti dron, odnosno smanjuje se njegova operativna brzina da bi se dobio kvalitetan tretman.

Četiri rasprskivača na dve grane

I dron EAVision J100 ima četiri grane sa propelerima, ali za razliku od drugih modela na dve grane ima montirana po dva rasprskivača, to jest ukupno četiri centrifugalna rasprskivača koji se razlikuju i po načinu rada u odnosu na druge.

-Ovi rasprskivači imaju drugačiji sistem okretanja. Naime, sve što se kontinuirano, dugo vremena okreće, pregreva se. Na ovom dronu imamo sistem kontinuiranog okretanja, ali ono se u jednom trenutku zaustavlja, ali ne  dolazi do prekida toka radne tečnisti, jer gornji rasprskivač nastavlja rad. Na taj način se čuva rasprskivač. To je bitno, pogotovo kada se koriste  praškasti materijali, jer ako tečnost nije dobro pripremljena lako dolazi do pregrejavanja, naglasio je Savović.

Rasprskivači na EAVision J100 rade u rasponu  od 10 do 300 mikrometara što obezbeđuje uslove da se radi i sa veoma malim kapljicama veličine 10 mikrona kao u slučaju orošavanja. To je posebno korisno kada se tadi u zasadima voća i vinograda gde je potrebno ostvariti dobar depozit i na listu i naličju. Ujedno ovaj raspon omogućava i tretman zasada ispod protivgradne mreže.

Dron EAVision u svom paketu opreme ima osim kontrolera i maper palice, rezervoar za tečnost zapremine 45 l, tri baterije, punjač baterija sa hlaženjem kao i generator. Takođe se po zahtevu, u zavisnosti od želja korisnika isporučuje i RTK stanica i sistem za prenos tereta.

Arhitektura baterije obezbeđuje hlađenje

Baterije koje su neophodne za napajanje energijom imaju specifičan izgled, sa šupljinama. Baterije su sastavljene od 14 ćelija koje se pri kretanju vazduhom hlade s obziorom na to da on cirkuliše oko njih čime se ne narušava operativnost po radnom satu. Punjač za baterije, kako je objasnio Savović takoće ima snažan sistem hlađenja, jake kulere, te je obezbeđeno da se baterija bez obrzira na spoljnu temperaturu napuni za 8 minuta. Savović ističe takođe da baterija ima dva kontakta + i -  što je razlika u odnosu na druge gde postoji jedan kontakt.

-Kada imamo jedan kontakt,  malu površinu, dolazi do visoke naponske snage. Visoka naponska snaga na malom prostoru  dovodi do zagrevanja konektora, što doprinosi  pregrevanju baterije. Kod drona J100 imamo + i – i  samim tim veću kontaktnu površinu. Veća površina  ima manje zagrevanje pri velikoj amperaži, kaže Savović.

Sa jednim rezervoarom tretman površine do 3 ha

Dron EAVision J100 ima rezervoar 45 l, a na tržištu je opciono dostupan i sa rezervoarom zapremine  60 l. Rezervoar zapremine 45 l dovoljan je za tretman površine 2 ha, 2,5, a u nekim slučajevima i do 3 ha u zavisnosti od aktivne materije koja se koristi.

Dron EAVision nema specifičnih vijaka te korisnik s uobičajenim ključevima može izvršiti postrebno dotezanje proprelera, a jednostavno može pristutpiti i čišćenju pumpi. U delu pumpe postoji sigurnosni pin koji kada se izvuče pumpa je slobodna za ispiranje. Savović ističe da na dronu postoji program  koji vodi računa o održavanju,  a da se posebno ispiranje pumpe radi jednom u mesec dana.  Za pranje nakon rada se sipa čista voda i sistem radi ispiranje.

U toku rada rukovalac upravlja radom drona preko kontrolera na kom zadaje normu rada, brzinu kretanja, visinu a ima i kontrolu kretanja.

 

Podeli ovaj članak

Autonomno vozilo VTSe

Grimme Rexor 6300 kombajn za šećernu repu

Prvi patent kompanije Claas bio je petljač za vezivanje slame

Mašine
30/9/2024

Sitnilica biljnih ostataka Gladiator

Laboratorija u kombajnima Jonh Deere - HARVESTLAB™ 3000

AGCO raskida ugovor o licenci i distribuciji MF sa kompanijom TAFE iz Indije

Raspisan Javni poziv za nabavku mašina i opreme za primarnu stočarsku proizvodnju

Sajam poljoprivredne mehanizacije EIMA 2024 od 6. do 10. novembra u Bolonji

Dieselroos F18

Case IH Vestrum i sa ActivDrive 8 Power Shift transmisijom

Mašine
30.9.2024

Sitnilica biljnih ostataka Gladiator

Laboratorija u kombajnima Jonh Deere - HARVESTLAB™ 3000

AGCO raskida ugovor o licenci i distribuciji MF sa kompanijom TAFE iz Indije